Відсутність особи за місцезнаходженням: коли можна анулювати реєстрацію платником ПДВ?

У листі від 21.09.2015 р. № 2419/2/99-99-11-02-02-10 ДФС чітко зазначила:

контролюючий орган може прийняти рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, якщо в Єдиному держреєстрі юросіб і фізосіб-підприємців (далі — ЄДР) наявний запис про відсутність юрособи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юрособу.

Крім того, акт про відсутність юрособи за місцезнаходженням або довідка про неможливість вручення документа платнику податків без запису в ЄДР про відсутність юрособи за вказаним її місцезнаходженням не є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 21.09.2015 р. № 2419/2/99-99-11-02-02-10

Щодо правових наслідків присвоєння стану «9» (спрямоване повідомлення про відсутність за місцезнаходженням) для платника податків

Державна фіскальна служба України розглянула Ваш депутатський запит <…>, та повідомляє.

Відповідно до пункту 64.1 статті 64, пункту 66.1 статті 66 розділу II Податкового кодексу України (далі — Кодекс) взяття на облік у контролюючих органах, внесення змін до облікових даних юридичних осіб як платників податків та зборів здійснюється на підставі відомостей, що надаються із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР) згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» (далі — Закон). Отримання зазначених даних контролюючими органами здійснюється у порядку взаємообміну інформацією ЄДР та відомчих реєстрів ДФС. Щодо юридичних осіб, таким відомчим реєстром є Єдиний банк даних про платників податків юридичних осіб (далі — Єдиний банк даних), що ведеться згідно із пунктом 191.9 статті 191 Кодексу.

Єдиний банк даних ведеться автоматизовано із використанням класифікаторів та довідників (державних, статистичних, галузевих, відомчих та технічних).

Стани в Єдиному банку даних відображають реєстраційні дії або записи, внесені до ЄДР, або дії, проведені контролюючими органами стосовно платників податків, відповідно до положень Кодексу, Закону та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462 із змінами) (далі — Порядок обліку).

Зокрема, встановлення станів «7 — до ЄДР внесено запис про відсутність підтвердження відомостей», «8 — до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням» та «9 — направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням» відображають проведення відповідних дій, визначених статтею 19 Закону.

Частиною дванадцятою статті 19 Закону передбачено, що державному реєстратору від органів ДФС може бути направлено повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Форму такого повідомлення встановлено у додатку 24 до Порядку обліку. Про надсилання такого повідомлення вносилися дані до Єдиного банку даних шляхом встановлення стану «9 — направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».

Внесення до ЄДР запису про відсутність підтвердження відомостей або запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням проводиться державним реєстратором відповідно до частини чотирнадцятої статті 19 Закону. За результатами опрацювання зазначених відомостей з ЄДР в Єдиному банку даних встановлюється стан «7 — до ЄДР внесено запис про відсутність підтвердження відомостей» або «8 — до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням» відповідно.

Відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу у разі, якщо в ЄДР наявний запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, контролюючим органом може бути прийнято рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — Реєстр), повідомляємо.

Складання податкових накладних в електронному вигляді та їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних передбачені статтею 201 Кодексу та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 зі змінами (далі — Порядок).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Перелік причин відмови у прийнятті податкової накладної до реєстрації в Реєстрі визначено пунктом 9 Порядку.

Згідно з вказаними положеннями нормативно-правових актів документи, зазначені у пункті 1 Вашого депутатського запиту, не є підставою для відмови у прийнятті податкових накладних до реєстрації в Реєстрі. 3 повагою

В.o. Голови

С.В. Білан